Infinix Hot 50 Pro Price in Pakistan
Infinix Hot 50 Pro
Rs. 39,399
OutOfStock
Colors
Infinix Hot 50 Pro Price & Specifications
| Release Date | 19-10-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 166.98mm x 76.4mm x 7.4mm |
| Phone Weight | 190g |
| Operating System | XOS 14.5 Powered by Android™14 |
| Screen Size | 6.78 |
| Screen Resolution | 1080*2436 |
| Phone Type | FHD+AMOLED |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | Expandable UP TO 2TB |
| Type | 5000mAh(TYP) |
| Front Camera | 8MP |
| Front Flash Light | Yes |
| Front Video Recording | Yes |
| Back Camera | 50MP + 2MP |
| Back Flash Light | REAR QUAD FLASH |
| Back Video Recording | 2K 30FPS/1080P 60FPS/ 1080P 30FPS/720P 30FPS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Mediatek Helio G100 |
| GPU | Mail-G57 MC2 |
infinix hot 50 pro price in Pakistan is 39,399 PKR. infinix hot 50 pro is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. infinix hot 50 pro launched with impressive color options sleek_black,titanium_grey,glacier_blue,dreamy_purple,blossom_pink. infinix hot 50 pro phone weighs only 190g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. infinix hot 50 pro is set up with a 50MP + 2MP back camera and 8MP selfie camera. The processor MediaTek Helio G100 and Mail-G57 MC2 ensure the smooth performance of infinix hot 50 pro. The Display of infinix hot 50 pro supports Resolution up to 1080*2436 and the screen Size is 6.78. The phone Screen is protected with the latest 6.78. Mobile battery capacity is 5000mAh(TYP). This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and infinix hot 50 pro price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Hot 50 Pro Availability
| Expected Price: | Rs. 39,399 |
| Release Date: | October 19, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Infinix Hot 50 Pro Price and Specs
| Infinix Hot 50 Pro 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 39,399 |